This 1.4 TB MultiAir TCT (170 hp) engine was fitted in the 940 Hatchback, which was produced by Alfa Romeo from 2010 to 2017. In addition to this engine, 7 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1798mm |
| Length | 4351mm |
| Height | 1465mm |
| Wheelbase | 2634mm |
| Front track | 1554mm |
| Min. boot capacity | 350litre |
| Max. boot capacity | 1045litre |
| Rear track | 1554mm |
| Kerb weight | 1365kg |
| Gross weight | 1795kg |
| Displacement | 430kg |
| Permitted road-train weight | 3095kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1368cm3 |
| Engine power | 170bhp |
| RPM at max power | to 5 000RPM |
| Maximum torque | 250Nm |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 2500RPM |
| Intercooler | Yes |
| Bore | 72mm |
| Stroke | 84mm |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 218km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7.6second |
| City fuel consumption per 100 km | 6.6litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.1litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 910 to 1 400km |
| Emission standard | EURO V |
| Front suspension | MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 6 |
| Turning circle | 10.9m |
| City | 7.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.2 litres / 100km |
| Average | 6.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.