This 2.0 MT (202 hp) engine was fitted in the 916 Coupe, which was produced by Alfa Romeo from 1995 to 2006. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Length | 4285mm |
| Width | 1780mm |
| Height | 1318mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Front track | 1499mm |
| Rear track | 1506mm |
| Ground clearance | 120mm |
| Min. boot capacity | 110litre |
| Kerb weight | 1370kg |
| Gross weight | 1820kg |
| Max. boot capacity | 110litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1996cm3 |
| Engine power | 202bhp |
| RPM at max power | from 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 80mm |
| Stroke | 66mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 271Nm |
| RPM at max torque | 2400RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 235km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7.4second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.5litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Average | 11.4 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.