This 1.4 MT MultiAir (135 hp) engine was fitted in the 955 [Restyling] Hatchback, which was produced by Alfa Romeo from 2013 to 2017. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1720mm |
| Length | 4063mm |
| Height | 1446mm |
| Wheelbase | 2511mm |
| Front track | 1483mm |
| Min. boot capacity | 270litre |
| Rear track | 1475mm |
| Kerb weight | 1135kg |
| Max. boot capacity | 270litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1368cm3 |
| Engine power | 135bhp |
| RPM at max power | to 5 000RPM |
| Maximum torque | 206Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1750RPM |
| Intercooler | Yes |
| Bore | 72mm |
| Stroke | 84mm |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 208km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.4second |
| City fuel consumption per 100 km | 7.4litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.6litre |
| Fuel tank capacity | 45litre |
| Cruising range | from 610 to 1 000km |
| Emission standard | EURO V |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 5 |
| Turning circle | 11.25m |
| City | 8.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.4 litres / 100km |
| Average | 6.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.