This 2.0 AT (120 hp) engine was fitted in the 115 Roadster, which was produced by Alfa Romeo from 1990 to 1993. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Roadster |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Width | 1630mm |
| Length | 4260mm |
| Height | 1290mm |
| Wheelbase | 2250mm |
| Front track | 1325mm |
| Rear track | 1275mm |
| Ground clearance | 125mm |
| Kerb weight | 1110kg |
| Gross weight | 1310kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1962cm3 |
| Engine power | 120bhp |
| RPM at max power | to 5 800RPM |
| Maximum torque | 161Nm |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 88.5mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 4200RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 46litre |
| City fuel consumption per 100 km | 10.2litre |
| Cruising range | from 450km |
| Top speed | 188km/h |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 3 |
| City | 12.2 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.