This 4.6 AT Switchtronic (347 hp) engine was fitted in the E39 Estate, which was produced by Alpina from 1998 to 2004. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1800mm |
| Length | 4805mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2830mm |
| Front track | 1512mm |
| Min. boot capacity | 410litre |
| Rear track | 1514mm |
| Ground clearance | 120mm |
| Max. boot capacity | 1525litre |
| Kerb weight | 1800kg |
| Gross weight | 2370kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 4619cm3 |
| Engine power | 347bhp |
| RPM at max power | from 5 700RPM |
| Maximum torque | 480Nm |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 8 |
| Bore | 93mm |
| Stroke | 85mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 3700RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 269km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5.7second |
| City fuel consumption per 100 km | 19litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 13litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 370 to 780km |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 5 |
| City | 22.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.8 litres / 100km |
| Average | 15.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.