This 5.7 MT (416 hp) engine was fitted in the E31 Coupe, which was produced by Alpina from 1990 to 1996. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 13litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 90litre |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 300km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5second |
| Displacement | 5646cm3 |
|---|---|
| Engine power | 416bhp |
| RPM at max power | to 5 400RPM |
| Maximum torque | 570Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Injectors |
| Number of cylinders | 12 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 81mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4780mm |
| Width | 1855mm |
| Height | 1330mm |
| Wheelbase | 2684mm |
| Front track | 1560mm |
| Rear track | 1552mm |
| Kerb weight | 1865kg |
| Gross weight | 2300kg |
| Min. boot capacity | 320litre |
| Max. boot capacity | 320litre |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Average | 15.6 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.