This 5.0 AT (350 hp) engine was fitted in the E32 Sedan, which was produced by Alpina from 1988 to 1994. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1751mm |
| Length | 5025mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2945mm |
| Kerb weight | 1860kg |
| Gross weight | 2380kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 4988cm3 |
| Engine power | 350bhp |
| RPM at max power | from 5 300RPM |
| Maximum torque | 470Nm |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 12 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 75mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Fuel | 98 RON |
|---|---|
| Top speed | 275km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6second |
| City fuel consumption per 100 km | 19litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10litre |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| City | 22.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.6 litres / 100km |
| Average | 12 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.