This 5.7 AT (387 hp) engine was fitted in the E38 [Restyling] Sedan, which was produced by Alpina from 1995 to 1998. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 95litre |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 280km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6second |
| Displacement | 5646cm3 |
|---|---|
| Engine power | 387bhp |
| RPM at max power | to 5 200RPM |
| Maximum torque | 560Nm |
| RPM at max torque | 4100RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Injectors |
| Number of cylinders | 12 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 81mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4984mm |
| Width | 1862mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2930mm |
| Front track | 1552mm |
| Rear track | 1554mm |
| Kerb weight | 2035kg |
| Gross weight | 2495kg |
| Min. boot capacity | 500litre |
| Max. boot capacity | 500litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Average | 13.2 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.