This 3.0 MT (250 hp) engine was fitted in the E36 Limousine sedan, which was produced by Alpina from 1993 to 1999. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1698mm |
| Length | 4433mm |
| Height | 1373mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Front track | 1410mm |
| Min. boot capacity | 435litre |
| Rear track | 1423mm |
| Kerb weight | 1330kg |
| Gross weight | 1850kg |
| Max. boot capacity | 435litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2997cm3 |
| Engine power | 250bhp |
| RPM at max power | from 5 700RPM |
| Maximum torque | 320Nm |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 86mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4400RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 255km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6second |
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Average | 10.8 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.