This 3.3 MT (305 hp) engine was fitted in the E46 Cabrio cabriolet, which was produced by Alpina from 1999 to 2006. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Cabriolet |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Width | 1757mm |
| Length | 4488mm |
| Height | 1352mm |
| Wheelbase | 2725mm |
| Front track | 1471mm |
| Rear track | 1472mm |
| Ground clearance | 110mm |
| Kerb weight | 1620kg |
| Gross weight | 2040kg |
| Min. boot capacity | 300litre |
| Max. boot capacity | 300litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 3346cm3 |
| Engine power | 305bhp |
| RPM at max power | to 6 300RPM |
| Maximum torque | 362Nm |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 87mm |
| Stroke | 93mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4800RPM |
| Fuel | 98 RON |
|---|---|
| Top speed | 264km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5second |
| City fuel consumption per 100 km | 16litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11litre |
| Fuel tank capacity | 63litre |
| Cruising range | from 390 to 790km |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| City | 19.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.6 litres / 100km |
| Average | 13.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.