This 3.0i AT (360 hp) engine was fitted in the E90/91/92/93 Coupe coupe 2-doors, which was produced by Alpina from 2006 to 2013. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 14litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.7litre |
| Fuel tank capacity | 63litre |
| Cruising range | from 450 to 880km |
| Fuel | 98 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 285km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.8second |
| Displacement | 2979cm3 |
|---|---|
| Engine power | 360bhp |
| RPM at max power | from 5 500 to 6 000RPM |
| Maximum torque | 500Nm |
| RPM at max torque | 3800up to 5 000 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Injectors |
| Forced induction | Biturbo |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 89.6mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4580mm |
| Width | 1782mm |
| Height | 1395mm |
| Wheelbase | 2760mm |
| Front track | 1503mm |
| Rear track | 1512mm |
| Kerb weight | 1560kg |
| Gross weight | 2040kg |
| Displacement | 480kg |
| Min. boot capacity | 430litre |
| Max. boot capacity | 430litre |
| Front/rear axle load | 950/1090kg |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 16.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.6 litres / 100km |
| Average | 11.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.