This 3.0 SWITCH-TRONIC (410 hp) engine was fitted in the F30/F31 Limousine sedan, which was produced by Alpina from 2013 to 2017. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1811mm |
| Length | 4628mm |
| Height | 1431mm |
| Wheelbase | 2810mm |
| Front track | 1539mm |
| Min. boot capacity | 480litre |
| Rear track | 1556mm |
| Kerb weight | 1610kg |
| Gross weight | 2160kg |
| Displacement | 550kg |
| Max. boot capacity | 480litre |
| Front/rear axle load | 1030/1180kg |
| Permitted road-train weight | 3860kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2979cm3 |
| Engine power | 410bhp |
| RPM at max power | from 5 500 to 6 250RPM |
| Maximum torque | 600Nm |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Biturbo |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 89.6mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 3000up to 4 000 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | 98 RON |
|---|---|
| Top speed | 305km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.2second |
| City fuel consumption per 100 km | 10.2litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.1litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.6litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Emission standard | EURO VI |
| Cruising range | from 590 to 980km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 8 |
| City | 12.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.3 litres / 100km |
| Average | 9.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.