This 4.4 BITURBO SWITCH-TRONIC AT (540 hp) engine was fitted in the F10/F11 Touring wagon, which was produced by Alpina from 2010 to 2013. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 15.1litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.6litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 460 to 880km |
| Fuel | 98 RON |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 316km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.6second |
| Displacement | 4395cm3 |
|---|---|
| Engine power | 540bhp |
| RPM at max power | from 5 200 to 6 250RPM |
| Maximum torque | 730Nm |
| RPM at max torque | 2800up to 5 000 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Biturbo |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 89mm |
| Stroke | 88.3mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 8 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4913mm |
| Width | 1860mm |
| Height | 1453mm |
| Wheelbase | 2968mm |
| Front track | 1599mm |
| Rear track | 1599mm |
| Kerb weight | 1990kg |
| Gross weight | 2620kg |
| Displacement | 630kg |
| Min. boot capacity | 560litre |
| Max. boot capacity | 1670litre |
| Front/rear axle load | 1240/1455kg |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 18.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.6 litres / 100km |
| Average | 12.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.