This 4.4 BITURBO SWITCH-TRONIC (540 hp) engine was fitted in the F06/F12/F13 Coupe coupe, which was produced by Alpina from 2011 to 2017. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 12.9litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.4litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 540 to 950km |
| Fuel | 98 RON |
| Emission standard | EURO VI |
| Top speed | 320km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.3second |
| Displacement | 4395cm3 |
|---|---|
| Engine power | 540bhp |
| RPM at max power | from 5 200 to 6 250RPM |
| Maximum torque | 730Nm |
| RPM at max torque | 2800up to 5 000 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Biturbo |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 89mm |
| Stroke | 88.3mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 8 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4894mm |
| Width | 1894mm |
| Height | 1377mm |
| Wheelbase | 2855mm |
| Front track | 1594mm |
| Rear track | 1637mm |
| Kerb weight | 1870kg |
| Gross weight | 2320kg |
| Displacement | 450kg |
| Min. boot capacity | 460litre |
| Max. boot capacity | 460litre |
| Front/rear axle load | 1185/1240kg |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Independent, Lever, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 15.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.9 litres / 100km |
| Average | 11.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.