This 4.4 AT (500 hp) engine was fitted in the E65/E66L Limousine sedan, which was produced by Alpina from 2005 to 2008. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1900mm |
| Length | 5170mm |
| Height | 1480mm |
| Wheelbase | 3130mm |
| Front track | 1580mm |
| Min. boot capacity | 500litre |
| Rear track | 1580mm |
| Ground clearance | 110mm |
| Kerb weight | 1990kg |
| Gross weight | 2530kg |
| Max. boot capacity | 500litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 4398cm3 |
| Engine power | 500bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Maximum torque | 700Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 8 |
| Bore | 92mm |
| Stroke | 82mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4250RPM |
| Fuel | 98 RON |
|---|---|
| Top speed | 300km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5.5second |
| City fuel consumption per 100 km | 20litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 10litre |
| Fuel tank capacity | 88litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 15.9litre |
| Cruising range | from 440 to 880km |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Pneumatic elastic element |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 6 |
| City | 24 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 12 litres / 100km |
| Average | 19.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.