This 4.4 AT SWB AWD (507 hp) engine was fitted in the F01/F02 Limousine sedan 4-doors, which was produced by Alpina from 2009 to 2012. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 17.6litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 12.4litre |
| Fuel tank capacity | 82litre |
| Cruising range | from 470 to 870km |
| Fuel | 98 RON |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 280km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.7second |
| Displacement | 4395cm3 |
|---|---|
| Engine power | 507bhp |
| RPM at max power | from 5 500RPM |
| Maximum torque | 700Nm |
| RPM at max torque | 3000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Injectors |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 89mm |
| Stroke | 88.3mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 5087mm |
| Width | 1902mm |
| Height | 1485mm |
| Wheelbase | 3070mm |
| Front track | 1621mm |
| Rear track | 1628mm |
| Kerb weight | 2130kg |
| Gross weight | 2750kg |
| Displacement | 620kg |
| Min. boot capacity | 500litre |
| Max. boot capacity | 500litre |
| Front/rear axle load | 1370/1470kg |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Pneumatic elastic element |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 21.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 11.3 litres / 100km |
| Average | 14.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.