This 4.6 MT (333 hp) engine was fitted in the E36 Sedan, which was produced by Alpina from 1993 to 1998. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1698mm |
| Length | 4433mm |
| Height | 1373mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Front track | 1412mm |
| Min. boot capacity | 395litre |
| Rear track | 1434mm |
| Kerb weight | 1500kg |
| Gross weight | 1980kg |
| Max. boot capacity | 395litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 4619cm3 |
| Engine power | 333bhp |
| RPM at max power | from 5 700RPM |
| Maximum torque | 470Nm |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 8 |
| Bore | 93mm |
| Stroke | 85mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 3900RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 281km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5second |
| Fuel tank capacity | 95litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11litre |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Average | 13.2 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.