This 3.0 BITURBO SWITCH-TRONIC (350 hp) engine was fitted in the F30/F31 Limousine sedan, which was produced by Alpina from 2013 to 2017. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1811mm |
| Length | 4628mm |
| Height | 1428mm |
| Wheelbase | 2810mm |
| Front track | 1539mm |
| Min. boot capacity | 480litre |
| Rear track | 1556mm |
| Kerb weight | 1585kg |
| Gross weight | 2135kg |
| Displacement | 550kg |
| Max. boot capacity | 480litre |
| Front/rear axle load | 1020/1175kg |
| Permitted road-train weight | 3935kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 2993cm3 |
| Engine power | 350bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 700Nm |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Biturbo |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1500up to 3 000 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 90mm |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 278km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.6second |
| City fuel consumption per 100 km | 6litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.3litre |
| Fuel tank capacity | 57litre |
| Cruising range | from 950 to 1 160km |
| Emission standard | EURO VI |
| Front suspension | Independent, Lever, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 8 |
| City | 6.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.6 litres / 100km |
| Average | 6.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.