This 5.9 AT (420 hp) engine was fitted in the Vantage Coupe, which was produced by Aston Martin from 1999 to 2003. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Length | 4666mm |
| Width | 1830mm |
| Height | 1240mm |
| Wheelbase | 2590mm |
| Front track | 1520mm |
| Rear track | 1540mm |
| Min. boot capacity | 180litre |
| Kerb weight | 1780kg |
| Max. boot capacity | 180litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 5935cm3 |
| Engine power | 420bhp |
| RPM at max power | from 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 12 |
| Bore | 89mm |
| Stroke | 79.5mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 542Nm |
| RPM at max torque | 5000RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 89litre |
| City fuel consumption per 100 km | 20litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 10litre |
| Cruising range | from 440 to 890km |
| Top speed | 298km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5second |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 5 |
| City | 24 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 12 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.