This 5.9 V12 AT (517 hp) engine was fitted in the 1 generation [2-й Restyling] Volante cabriolet, which was produced by Aston Martin from 2012 to 2017. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Cabriolet |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Width | 2022mm |
| Length | 4720mm |
| Height | 1282mm |
| Wheelbase | 2740mm |
| Kerb weight | 1890kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 5935cm3 |
| Engine power | 517bhp |
| RPM at max power | to 6 500RPM |
| Maximum torque | 620Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 12 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 5500RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 295km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.6second |
| Fuel tank capacity | 78litre |
| City fuel consumption per 100 km | 21.6litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 10litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 14.3litre |
| Cruising range | from 360 to 780km |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Double wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 6 |
| City | 25.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 12 litres / 100km |
| Average | 17.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.