This 5.9 V12 MT (477 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Volante cabriolet, which was produced by Aston Martin from 2008 to 2012. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Cabriolet |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Length | 4710mm |
| Width | 1875mm |
| Height | 1270mm |
| Wheelbase | 2745mm |
| Front track | 1570mm |
| Rear track | 1560mm |
| Min. boot capacity | 138litre |
| Kerb weight | 1815kg |
| Max. boot capacity | 138litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 5935cm3 |
| Engine power | 477bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 12 |
| Bore | 89mm |
| Stroke | 79.5mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 600Nm |
| RPM at max torque | 5000RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 306km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.8second |
| City fuel consumption per 100 km | 24.6litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 11.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 16.4litre |
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Cruising range | from 330 to 680km |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 12m |
| City | 29.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 14 litres / 100km |
| Average | 19.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.