This 6.0 V12 AT (517 hp) engine was fitted in the 2 generation Volante cabriolet, which was produced by Aston Martin from 2007 to 2012. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 24.3litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 11.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 16.4litre |
| Fuel tank capacity | 78litre |
| Cruising range | from 320 to 670km |
| Fuel | 98 RON |
| Top speed | 307km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.3second |
| Displacement | 5935cm3 |
|---|---|
| Engine power | 517bhp |
| RPM at max power | to 6 500RPM |
| Maximum torque | 570Nm |
| RPM at max torque | 5750RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 12 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 89mm |
| Stroke | 79.5mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11.5m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4721mm |
| Width | 1905mm |
| Height | 1280mm |
| Wheelbase | 2740mm |
| Kerb weight | 1855kg |
| Body type | Cabriolet |
| Front suspension | Independent, Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Disc composite, ventilated |
| Rear brakes | Disc composite, ventilated |
| City | 29.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 14 litres / 100km |
| Average | 19.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.