This 5.9 AT (573 hp) engine was fitted in the 2 generation Coupe, which was produced by Aston Martin from 2012 to 2017. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Length | 4692mm |
| Width | 1912mm |
| Height | 1294mm |
| Wheelbase | 2740mm |
| Kerb weight | 1739kg |
| Front/rear axle load | 887/852kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 5935cm3 |
| Engine power | 573bhp |
| RPM at max power | to 6 750RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 12 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 620Nm |
| RPM at max torque | 5500RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 295km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.1second |
| City fuel consumption per 100 km | 21.4litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 10.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 14.4litre |
| Fuel tank capacity | 78litre |
| Cruising range | from 360 to 760km |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Double wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 6 |
| City | 25.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 12.2 litres / 100km |
| Average | 17.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.