This 2.8 quattro AT (174 hp) engine was fitted in the 4A/C4 Avant wagon, which was produced by Audi from 1990 to 1994. In addition to this engine, 14 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 14.8litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Cruising range | from 540km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 207km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.2second |
| Displacement | 2771cm3 |
|---|---|
| Engine power | 174bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Maximum torque | 250Nm |
| RPM at max torque | 3000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 82.5mm |
| Stroke | 86.4mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.4m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4790mm |
| Width | 1777mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2692mm |
| Front track | 1526mm |
| Rear track | 1527mm |
| Ground clearance | 124mm |
| Kerb weight | 1537kg |
| Gross weight | 2100kg |
| Displacement | 563kg |
| Min. boot capacity | 1266litre |
| Max. boot capacity | 1266litre |
| Front/rear axle load | 1150/1130kg |
| Permitted road-train weight | 4000kg |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 17.8 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.