This 2.0 AT (115 hp) engine was fitted in the 4A/C4 Sedan, which was produced by Audi from 1990 to 1994. In addition to this engine, 14 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4790mm |
| Width | 1777mm |
| Height | 1429mm |
| Wheelbase | 2687mm |
| Front track | 1526mm |
| Rear track | 1524mm |
| Ground clearance | 129mm |
| Min. boot capacity | 510litre |
| Gross weight | 1875kg |
| Kerb weight | 1313kg |
| Displacement | 562kg |
| Max. boot capacity | 510litre |
| Front/rear axle load | 1080/1000kg |
| Permitted road-train weight | 3325kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1984cm3 |
| Engine power | 115bhp |
| RPM at max power | to 5 400RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 82.5mm |
| Stroke | 92.8mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 168Nm |
| RPM at max torque | 3200RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 188km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.6second |
| City fuel consumption per 100 km | 11.7litre |
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Cruising range | from 680km |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Trailing arms, Panhard pull, Dampers, Helical springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 11.4m |
| City | 14 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.