This 2.0 MT (115 hp) engine was fitted in the 8C/B4 Sedan, which was produced by Audi from 1991 to 1996. In addition to this engine, 12 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4482mm |
| Width | 1695mm |
| Height | 1408mm |
| Wheelbase | 2612mm |
| Front track | 1449mm |
| Rear track | 1471mm |
| Ground clearance | 130mm |
| Min. boot capacity | 430litre |
| Kerb weight | 1230kg |
| Gross weight | 1690kg |
| Displacement | 460kg |
| Max. boot capacity | 712litre |
| Front/rear axle load | 1080/1120kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1984cm3 |
| Engine power | 115bhp |
| RPM at max power | to 5 400RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 82.5mm |
| Stroke | 92.8mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 165Nm |
| RPM at max torque | 3200RPM |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 190km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.8second |
| City fuel consumption per 100 km | 11.3litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.4litre |
| Fuel tank capacity | 66litre |
| Cruising range | from 580 to 1 100km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Wishbone, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam, Spring |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.1m |
| City | 13.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.2 litres / 100km |
| Average | 8.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.