This 2.3 E quattro MT (133 hp) engine was fitted in the 89/B3 Sedan, which was produced by Audi from 1987 to 1991. In addition to this engine, 8 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4480mm |
| Width | 1695mm |
| Height | 1395mm |
| Wheelbase | 2535mm |
| Front track | 1415mm |
| Rear track | 1425mm |
| Ground clearance | 130mm |
| Min. boot capacity | 320litre |
| Kerb weight | 1280kg |
| Gross weight | 1740kg |
| Displacement | 460kg |
| Max. boot capacity | 320litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2309cm3 |
| Engine power | 133bhp |
| RPM at max power | from 5 500RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 5 |
| Bore | 82mm |
| Stroke | 86mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 186Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 206km/h |
| City fuel consumption per 100 km | 12litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8litre |
| Fuel tank capacity | 68litre |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8second |
| Cruising range | from 570 to 1 130km |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Front brakes | Disc |
|---|---|
| Rear brakes | Disc |
| Front suspension | Independent, Spring |
| Rear suspension | semi dependent, Torsion beam |
| City | 14.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.2 litres / 100km |
| Average | 9.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.