This 1.4 TFSI S tronic (122 hp) engine was fitted in the 8X Hatchback (3-door), which was produced by Audi from 2010 to 2014. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1740mm |
| Length | 3954mm |
| Height | 1416mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Front track | 1477mm |
| Min. boot capacity | 270litre |
| Rear track | 1471mm |
| Kerb weight | 1200kg |
| Gross weight | 1575kg |
| Max. boot capacity | 920litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1390cm3 |
| Engine power | 122bhp |
| RPM at max power | to 5 000RPM |
| Maximum torque | 200Nm |
| Injection type | Direct injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1500up to 4 000 RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 203km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.9second |
| City fuel consumption per 100 km | 6.5litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.3litre |
| Fuel tank capacity | 45litre |
| Emission standard | EURO V |
| Cruising range | from 690 to 980km |
| Front suspension | MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.6m |
| Number of gears | 7 |
| City | 7.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.5 litres / 100km |
| Average | 6.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.