This 2.0 TFSI quattro MT (256 hp) engine was fitted in the 8X Quattro hatchback 3-doors, which was produced by Audi from 2010 to 2014. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1740mm |
| Length | 3987mm |
| Height | 1416mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Front track | 1477mm |
| Min. boot capacity | 210litre |
| Rear track | 1471mm |
| Ground clearance | 125mm |
| Kerb weight | 1390kg |
| Gross weight | 1600kg |
| Max. boot capacity | 860litre |
| Displacement | 210kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1984cm3 |
| Engine power | 256bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 350Nm |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 2500up to 4 500 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | 98 RON |
|---|---|
| Top speed | 245km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5.7second |
| City fuel consumption per 100 km | 11.7litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.6litre |
| Fuel tank capacity | 45litre |
| Emission standard | EURO V |
| Cruising range | from 380 to 660km |
| Front suspension | MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 10.6m |
| City | 14 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.2 litres / 100km |
| Average | 10.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.