This 1.9 TDI Tiptronic (130 hp) engine was fitted in the 8L [Restyling] Hatchback (5-door), which was produced by Audi from 2000 to 2003. In addition to this engine, 41 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1735mm |
| Length | 4152mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2513mm |
| Front track | 1513mm |
| Min. boot capacity | 350litre |
| Ground clearance | 143mm |
| Max. boot capacity | 1100litre |
| Rear track | 1495mm |
| Gross weight | 1805kg |
| Kerb weight | 1245kg |
| Displacement | 560kg |
| Front/rear axle load | 1020/930kg |
| Permitted road-train weight | 3305kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 1896cm3 |
| Engine power | 130bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 310Nm |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 79.5mm |
| Stroke | 95.5mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 1900RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 200km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.8second |
| City fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.5litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Cruising range | from 610 to 1 100km |
| Emission standard | EURO III |
| Front suspension | MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 5 |
| Turning circle | 10.9m |
| City | 10.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.8 litres / 100km |
| Average | 7.5 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.