This 1.8T AT (150 hp) engine was fitted in the 8L Hatchback (3-door), which was produced by Audi from 1996 to 2000. In addition to this engine, 18 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 12.9litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.9litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Cruising range | from 430 to 830km |
| Fuel | 95 RON, 92 RON |
| Emission standard | EURO III |
| Top speed | 214km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.1second |
| Displacement | 1781cm3 |
|---|---|
| Engine power | 150bhp |
| RPM at max power | to 5 700RPM |
| Maximum torque | 210Nm |
| RPM at max torque | 1750up to 4 600 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 5 |
| Bore | 81mm |
| Stroke | 86.4mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.9m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4152mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2513mm |
| Front track | 1513mm |
| Rear track | 1495mm |
| Ground clearance | 143mm |
| Kerb weight | 1175kg |
| Gross weight | 1685kg |
| Displacement | 510kg |
| Min. boot capacity | 350litre |
| Max. boot capacity | 1100litre |
| Front/rear axle load | 945/840kg |
| Permitted road-train weight | 3185kg |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 15.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.9 litres / 100km |
| Average | 10.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.