This 1.8T MT Quattro (180 hp) engine was fitted in the 8L Hatchback (5-door), which was produced by Audi from 1996 to 2000. In addition to this engine, 12 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4152mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2518mm |
| Front track | 1513mm |
| Rear track | 1489mm |
| Ground clearance | 143mm |
| Max. boot capacity | 1020litre |
| Min. boot capacity | 270litre |
| Kerb weight | 1300kg |
| Gross weight | 1860kg |
| Displacement | 560kg |
| Permitted road-train weight | 3460kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1781cm3 |
| Engine power | 180bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 81mm |
| Stroke | 86.4mm |
| Valves per cylinder | 5 |
| Maximum torque | 235Nm |
| RPM at max torque | 1950up to 5 000 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | 98 RON, 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 226km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7.5second |
| City fuel consumption per 100 km | 12.6litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.9litre |
| Fuel tank capacity | 62litre |
| Emission standard | EURO III |
| Cruising range | from 490 to 930km |
| Front suspension | MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Double wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 10.9m |
| City | 15.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8 litres / 100km |
| Average | 10.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.