This 2.0 TDI MT Quattro (170 hp) engine was fitted in the 8P/8PA [2-й Restyling] Hatchback (3-door), which was produced by Audi from 2008 to 2013. In addition to this engine, 23 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1765mm |
| Length | 4238mm |
| Height | 1421mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Front track | 1534mm |
| Min. boot capacity | 350litre |
| Rear track | 1507mm |
| Ground clearance | 120mm |
| Max. boot capacity | 1080litre |
| Kerb weight | 1500kg |
| Gross weight | 1985kg |
| Displacement | 485kg |
| Permitted road-train weight | 3585kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 1968cm3 |
| Engine power | 170bhp |
| RPM at max power | to 4 200RPM |
| Maximum torque | 350Nm |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 81mm |
| Stroke | 95.5mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1800up to 2 500 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 220km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7.8second |
| City fuel consumption per 100 km | 6.1litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.2litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Emission standard | EURO V |
| Cruising range | from 980 to 1 300km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 10.7m |
| City | 7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.3 litres / 100km |
| Average | 6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.