This 1.8 TFSI MT (160 hp) engine was fitted in the 8P/8PA [Restyling] Hatchback (3-door), which was produced by Audi from 2003 to 2008. In addition to this engine, 77 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1765mm |
| Length | 4214mm |
| Height | 1421mm |
| Wheelbase | 2578mm |
| Front track | 1534mm |
| Min. boot capacity | 350litre |
| Rear track | 1507mm |
| Ground clearance | 106mm |
| Max. boot capacity | 1080litre |
| Kerb weight | 1305kg |
| Gross weight | 1865kg |
| Displacement | 560kg |
| Front/rear axle load | 1045/980kg |
| Permitted road-train weight | 3565kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1798cm3 |
| Engine power | 160bhp |
| RPM at max power | from 5 000 to 6 200RPM |
| Maximum torque | 250Nm |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1500up to 4 200 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Bore | 82.5mm |
| Stroke | 84.1mm |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 220km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8second |
| City fuel consumption per 100 km | 9.9litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.2litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Emission standard | EURO IV |
| Cruising range | from 560 to 980km |
| Front suspension | MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.7m |
| City | 11.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.7 litres / 100km |
| Average | 8.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.