This 1.4 TFSI S tronic (150 hp) engine was fitted in the 8V [Restyling] Cabriolet, which was produced by Audi from 2016 to 2017. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 6.1litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 4.9litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Cruising range | from 820 to 1 160km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO VI |
| Top speed | 222km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.9second |
| Displacement | 1395cm3 |
|---|---|
| Engine power | 150bhp |
| RPM at max power | from 5 000 to 6 000RPM |
| Maximum torque | 250Nm |
| RPM at max torque | 1500up to 3 500 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Number of gears | 7 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4423mm |
| Width | 1793mm |
| Height | 1409mm |
| Wheelbase | 2595mm |
| Front track | 1555mm |
| Rear track | 1526mm |
| Kerb weight | 1470kg |
| Gross weight | 1890kg |
| Displacement | 420kg |
| Min. boot capacity | 320litre |
| Max. boot capacity | 320litre |
| Permitted road-train weight | 3590kg |
| Body type | Cabriolet |
| Front suspension | MacPherson Struts, On triangular wishbones, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone, Dampers, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 7.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.2 litres / 100km |
| Average | 5.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.