This 2.8 FSI S tronic quattro (220 hp) engine was fitted in the 4G/C7 [Restyling] Sedan, which was produced by Audi from 2014 to 2017. In addition to this engine, 14 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1874mm |
| Length | 4933mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2912mm |
| Front track | 1627mm |
| Max. boot capacity | 995litre |
| Rear track | 1618mm |
| Min. boot capacity | 530litre |
| Kerb weight | 1695kg |
| Gross weight | 2360kg |
| Displacement | 535kg |
| Permitted road-train weight | 4460kg |
| Loading height | 674mm |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2773cm3 |
| Engine power | 220bhp |
| RPM at max power | from 5 750 to 6 500RPM |
| Maximum torque | 280Nm |
| Injection type | Direct injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 84.5mm |
| Stroke | 89mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 3000up to 5 000 RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 235km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.1second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8litre |
| Fuel tank capacity | 75litre |
| City fuel consumption per 100 km | 10.7litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.5litre |
| Cruising range | from 700 to 1 150km |
| Emission standard | EURO VI |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone, Wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Trapezoidal wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 7 |
| Turning circle | 11.9m |
| City | 12.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.8 litres / 100km |
| Average | 9.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.