This 3.0 TFSI quattro S-tronic (310 hp) engine was fitted in the 4G/C7 Allroad quattro wagon 5-doors, which was produced by Audi from 2011 to 2014. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 11.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.1litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.9litre |
| Fuel tank capacity | 75litre |
| Cruising range | from 640 to 1 060km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5.9second |
| Displacement | 2995cm3 |
|---|---|
| Engine power | 310bhp |
| RPM at max power | from 5 500 to 6 500RPM |
| Maximum torque | 440Nm |
| RPM at max torque | 2900up to 4 500 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Number of gears | 7 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.9m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4940mm |
| Width | 1898mm |
| Height | 1512mm |
| Wheelbase | 2905mm |
| Front track | 1631mm |
| Rear track | 1596mm |
| Ground clearance | 180mm |
| Kerb weight | 1930kg |
| Gross weight | 2505kg |
| Displacement | 575kg |
| Min. boot capacity | 565litre |
| Max. boot capacity | 565litre |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Pneumatic, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Pneumatic, Trapezoidal wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 14.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.5 litres / 100km |
| Average | 10.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.