This 1.9 TDI MT (90 hp) engine was fitted in the A4/C4 Estate, which was produced by Audi from 1994 to 1997. In addition to this engine, 26 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 8.5litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.4litre |
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Cruising range | from 940 to 1 540km |
| Fuel | Diesel |
| Top speed | 173km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 14.2second |
| Displacement | 1896cm3 |
|---|---|
| Engine power | 90bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 202Nm |
| RPM at max torque | 1900RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 79.5mm |
| Stroke | 95.5mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.4m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4797mm |
| Width | 1783mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2687mm |
| Front track | 1520mm |
| Rear track | 1524mm |
| Ground clearance | 120mm |
| Kerb weight | 1430kg |
| Gross weight | 1980kg |
| Displacement | 550kg |
| Min. boot capacity | 390litre |
| Max. boot capacity | 1310litre |
| Front/rear axle load | 1060/1050kg |
| Permitted road-train weight | 3630kg |
| Loading height | 666mm |
| Body type | Estate |
| Front suspension | MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Trailing arms, Panhard pull, Dampers, Helical springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 9.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6 litres / 100km |
| Average | 7.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.