This 2.0 TFSI S tronic quattro (249 hp) engine was fitted in the 4G [Restyling] Sportback liftback, which was produced by Audi from 2014 to 2017. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Liftback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1911mm |
| Length | 4974mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2914mm |
| Front track | 1644mm |
| Min. boot capacity | 535litre |
| Max. boot capacity | 1390litre |
| Rear track | 1635mm |
| Kerb weight | 1795kg |
| Gross weight | 2270kg |
| Displacement | 475kg |
| Permitted road-train weight | 4520kg |
| Loading height | 689mm |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1984cm3 |
| Engine power | 249bhp |
| RPM at max power | from 5 000 to 6 000RPM |
| Maximum torque | 370Nm |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Compressor |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1600up to 4 500 RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6.5second |
| City fuel consumption per 100 km | 8.3litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.7litre |
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Cruising range | from 780 to 1 120km |
| Emission standard | EURO VI |
| Front suspension | Multi wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Trapezoidal wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.9m |
| Number of gears | 7 |
| City | 10 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7 litres / 100km |
| Average | 8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.