This 6.0 tiptronic quattro (420 hp) engine was fitted in the D2/4D [Restyling] Sedan (4-door), which was produced by Audi from 1999 to 2002. In addition to this engine, 16 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 22.9litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 14.6litre |
| Fuel tank capacity | 90litre |
| Cruising range | from 390 to 920km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5.6second |
| Displacement | 5998cm3 |
|---|---|
| Engine power | 420bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 550Nm |
| RPM at max torque | 3500up to 4 750 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | W-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 12 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 84mm |
| Stroke | 90.2mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 12.7m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 5034mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1438mm |
| Wheelbase | 2882mm |
| Front track | 1587mm |
| Rear track | 1576mm |
| Kerb weight | 1950kg |
| Gross weight | 2500kg |
| Min. boot capacity | 525litre |
| Max. boot capacity | 525litre |
| Front/rear axle load | 1380/1185kg |
| Loading height | 644mm |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Axle, Trapezoidal wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 27.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 11.8 litres / 100km |
| Average | 17.5 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.