This 4.2 tiptronic quattro (300 hp) engine was fitted in the D2/4D Sedan (4-door), which was produced by Audi from 1994 to 1999. In addition to this engine, 16 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 400Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 4172cm3 |
| Engine power | 300bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 8 |
| Bore | 84.5mm |
| Stroke | 93mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 3300RPM |
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 5034mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2882mm |
| Front track | 1591mm |
| Rear track | 1580mm |
| Min. boot capacity | 525litre |
| Kerb weight | 1750kg |
| Gross weight | 2350kg |
| Displacement | 600kg |
| Max. boot capacity | 525litre |
| Front/rear axle load | 1250/1230kg |
| Permitted road-train weight | 4650kg |
| Loading height | 641mm |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7.1second |
| City fuel consumption per 100 km | 20.4litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 13.4litre |
| Fuel tank capacity | 90litre |
| Cruising range | from 440 to 960km |
| Emission standard | EURO III |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Axle, Trapezoidal wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 5 |
| Turning circle | 12.3m |
| City | 24.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 11.3 litres / 100km |
| Average | 16.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.