This 4.2 L FSI tiptronic quattro (350 hp) engine was fitted in the D3/4E [Restyling] Sedan (4-door), which was produced by Audi from 2005 to 2007. In addition to this engine, 10 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 15.7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.9litre |
| Fuel tank capacity | 90litre |
| Cruising range | from 570 to 1 100km |
| Fuel | 98 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6.3second |
| Displacement | 4163cm3 |
|---|---|
| Engine power | 350bhp |
| RPM at max power | to 6 800RPM |
| Maximum torque | 440Nm |
| RPM at max torque | 3500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Direct injection |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 84.5mm |
| Stroke | 92.8mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 12.5m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 5192mm |
| Width | 1894mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 3074mm |
| Front track | 1629mm |
| Rear track | 1615mm |
| Kerb weight | 1850kg |
| Gross weight | 2450kg |
| Displacement | 600kg |
| Min. boot capacity | 500litre |
| Max. boot capacity | 500litre |
| Front/rear axle load | 1315/1290kg |
| Permitted road-train weight | 4750kg |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Pneumatic, Multi wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 18.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.8 litres / 100km |
| Average | 13.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.