This 2.5 TDI MT quattro (163 hp) engine was fitted in the 4B/C5 Estate, which was produced by Audi from 2000 to 2005. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4810mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1526mm |
| Wheelbase | 2757mm |
| Front track | 1591mm |
| Rear track | 1580mm |
| Ground clearance | 210mm |
| Max. boot capacity | 1590litre |
| Min. boot capacity | 455litre |
| Kerb weight | 1815kg |
| Gross weight | 2445kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 2496cm3 |
| Engine power | 163bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 78.3mm |
| Stroke | 86.4mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 310Nm |
| RPM at max torque | 1400up to 3 600 RPM |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 203km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.4second |
| City fuel consumption per 100 km | 12litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.7litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 580 to 1 030km |
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Double wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| City | 13.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.8 litres / 100km |
| Average | 10 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.