This 1.4 TFSI S tronic (150 hp) engine was fitted in the 8U [Restyling] SUV, which was produced by Audi from 2015 to 2017. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 7.3litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6litre |
| Fuel tank capacity | 64litre |
| Cruising range | from 880 to 1 230km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO VI |
| Top speed | 204km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.9second |
| Displacement | 1395cm3 |
|---|---|
| Engine power | 150bhp |
| RPM at max power | from 5 000 to 6 000RPM |
| Maximum torque | 250Nm |
| RPM at max torque | 1500up to 2 500 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.8m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4388mm |
| Width | 1831mm |
| Height | 1608mm |
| Wheelbase | 2603mm |
| Front track | 1571mm |
| Rear track | 1575mm |
| Kerb weight | 1480kg |
| Gross weight | 2005kg |
| Displacement | 525kg |
| Min. boot capacity | 460litre |
| Max. boot capacity | 460litre |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, MacPherson Struts, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 8.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.2 litres / 100km |
| Average | 7.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.