This 2.0 TFSI quattro MT (170 hp) engine was fitted in the 8U SUV, which was produced by Audi from 2011 to 2014. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1831mm |
| Length | 4385mm |
| Height | 1608mm |
| Wheelbase | 2603mm |
| Front track | 1571mm |
| Min. boot capacity | 460litre |
| Max. boot capacity | 1365litre |
| Rear track | 1575mm |
| Ground clearance | 170mm |
| Kerb weight | 1585kg |
| Gross weight | 2110kg |
| Displacement | 525kg |
| Permitted road-train weight | 3910kg |
| Loading height | 781mm |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1984cm3 |
| Engine power | 170bhp |
| RPM at max power | from 4 300 to 6 200RPM |
| Maximum torque | 280Nm |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1700up to 4 200 RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 212km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.2second |
| City fuel consumption per 100 km | 9.5litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.1litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.3litre |
| Fuel tank capacity | 64litre |
| Emission standard | EURO V |
| Cruising range | from 670 to 1 050km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.8m |
| City | 11.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.3 litres / 100km |
| Average | 8.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.