This 5.2 FSI MT quattro (525 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Coupe, which was produced by Audi from 2012 to 2015. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 530Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 5204cm3 |
| Engine power | 525bhp |
| RPM at max power | to 8 000RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 10 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 6500RPM |
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Length | 4440mm |
| Width | 1929mm |
| Height | 1252mm |
| Wheelbase | 2650mm |
| Front track | 1638mm |
| Rear track | 1595mm |
| Min. boot capacity | 100litre |
| Kerb weight | 1695kg |
| Gross weight | 1920kg |
| Max. boot capacity | 100litre |
| Fuel | 98 RON |
|---|---|
| Top speed | 316km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 3.9second |
| City fuel consumption per 100 km | 22.2litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 10.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 14.9litre |
| Fuel tank capacity | 90litre |
| Emission standard | EURO V |
| Cruising range | from 410 to 850km |
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Double wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| City | 26.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 12.7 litres / 100km |
| Average | 17.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.