This 5.2 FSI MT quattro (525 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Spyder cabriolet, which was produced by Audi from 2012 to 2015. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 22.2litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 10.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 14.9litre |
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Cruising range | from 360 to 750km |
| Fuel | 98 RON |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 311km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 3.8second |
| Displacement | 5204cm3 |
|---|---|
| Engine power | 525bhp |
| RPM at max power | to 8 000RPM |
| Maximum torque | 530Nm |
| RPM at max torque | 6500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Direct injection |
| Number of cylinders | 10 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 84.5mm |
| Stroke | 92.8mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Seats | 2 |
|---|---|
| Length | 4440mm |
| Width | 1904mm |
| Height | 1244mm |
| Wheelbase | 2650mm |
| Front track | 1638mm |
| Rear track | 1595mm |
| Kerb weight | 1820kg |
| Gross weight | 2045kg |
| Displacement | 225kg |
| Min. boot capacity | 100litre |
| Max. boot capacity | 100litre |
| Body type | Cabriolet |
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Double wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 26.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 12.8 litres / 100km |
| Average | 17.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.