This 4.0 TFSI Tiptronic quattro (560 hp) engine was fitted in the C7 [Restyling] Avant wagon, which was produced by Audi from 2014 to 2017. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4979mm |
| Width | 1936mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2915mm |
| Front track | 1662mm |
| Rear track | 1663mm |
| Min. boot capacity | 565litre |
| Kerb weight | 2025kg |
| Max. boot capacity | 1680litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 3993cm3 |
| Engine power | 560bhp |
| RPM at max power | from 5 700 to 6 600RPM |
| Maximum torque | 700Nm |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Biturbo |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1750up to 5 500 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Bore | 84.5mm |
| Stroke | 89mm |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 3.9second |
| City fuel consumption per 100 km | 13.4litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.6litre |
| Fuel tank capacity | 75litre |
| Cruising range | from 560 to 1 010km |
| Emission standard | EURO VI |
| Front suspension | Independent, Pneumatic, Multi wishbone, Wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Pneumatic, Trapezoidal wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 8 |
| Turning circle | 11.9m |
| City | 16.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.9 litres / 100km |
| Average | 11.5 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.