This 2.5 TFSI S tronic quattro (340 hp) engine was fitted in the 8U [Restyling] SUV, which was produced by Audi from 2015 to 2017. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 11.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.6litre |
| Fuel tank capacity | 64litre |
| Cruising range | from 540 to 940km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO VI |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.8second |
| Displacement | 2480cm3 |
|---|---|
| Engine power | 340bhp |
| RPM at max power | from 5 300 to 6 700RPM |
| Maximum torque | 450Nm |
| RPM at max torque | 1600up to 5 300 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Number of gears | 7 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.8m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4411mm |
| Width | 1841mm |
| Height | 1580mm |
| Wheelbase | 2603mm |
| Front track | 1571mm |
| Rear track | 1577mm |
| Kerb weight | 1655kg |
| Gross weight | 2215kg |
| Displacement | 560kg |
| Min. boot capacity | 356litre |
| Max. boot capacity | 356litre |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, MacPherson Struts, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 14.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.2 litres / 100km |
| Average | 10.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.