This 2.5 TFSI quattro S tronic (310 hp) engine was fitted in the 8U SUV, which was produced by Audi from 2013 to 2015. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1841mm |
| Length | 4410mm |
| Height | 1580mm |
| Wheelbase | 2603mm |
| Front track | 1571mm |
| Min. boot capacity | 356litre |
| Rear track | 1577mm |
| Max. boot capacity | 1261litre |
| Kerb weight | 1730kg |
| Gross weight | 2215kg |
| Displacement | 485kg |
| Permitted road-train weight | 4115kg |
| Loading height | 771mm |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2480cm3 |
| Engine power | 310bhp |
| RPM at max power | from 5 200 to 6 700RPM |
| Maximum torque | 420Nm |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 5 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 1500up to 5 200 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5.5second |
| City fuel consumption per 100 km | 12.2litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.8litre |
| Fuel tank capacity | 64litre |
| Emission standard | EURO V |
| Cruising range | from 520 to 930km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Electronic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.8m |
| Number of gears | 7 |
| City | 14.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.3 litres / 100km |
| Average | 10.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.